Ile zarabia prezydent w Polsce?

Prezydent pełni funkcję głowy państwa. Jest więc niejako postrzegany jako najważniejsza osoba w kraju. Dlatego mogłoby się wydawać, że jego zarobki są niebotyczne. Jednak nie jest to do końca prawda – chociaż przeciętny Kowalski może o takich zarobkach najwyżej pomarzyć, to na tle innych państw europejskich prezydencka pensja w Polsce nie należy do spektakularnych. Do dyspozycji prezydenta pozostaje jednak ciekawe dodatkowe wyposażenie, w tym przede wszystkim wiele prywatnych środków lokomocji.

Pięciocyfrowa kwota i dożywotnie wynagrodzenie

Na średnią pensję prezydenta w Polsce składa się kilka elementów. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego jest jeszcze dodatek nazywany funkcyjnym oraz dodatek za wysługę kolejnych lat pełnienia funkcji. W sumie średnie wynagrodzenie prezydenta wynosi 20 138 złotych brutto. Jest to kwota bez należnego podatku, trzeba więc dodatkowo odjąć od niej kwoty na poczet ZUS-u. Wysokość prezydenckiej pensji reguluje specjalny zapis w ustawie z 1981 roku, która nosi tytuł: „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. To jednak nie wszystko, ponieważ prezydent w Polsce zarabia nawet nie pełniąc już tej funkcji. Do końca życia wypłacane mu jest tzw. uposażenie, które wynosi 6183 złotych. Jest to niespełna dwukrotność średniej pensji krajowej.

Dodatkowe wyposażenie – co jest do dyspozycji prezydenta?

Oprócz atrakcyjnej pensji prezydent może korzystać z wielu dodatków, które są niezbędne do pełnienia przez niego funkcji reprezentatywnej. Są to na przykład prywatne pokoje w Belwederze, który na czas prezydentury służy głowie państwa jako mieszkanie. Oprócz tego otrzymuje on dostęp do prywatnego samolotu, helikoptera, samochodu oraz ochrony – siebie i swoich bliskich. Małżonka prezydenta może korzystać ze specjalnie projektowanych dla niej strojów. Prezydentowi przysługuje oczywiście opieka medyczna, zarówno w kraju, jak i podczas zagranicznych wizyt.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On