Podstawy jogi z instruktorem

Joga już od dawna jest popularna na Zachodzie. Ten wywodzący się ze starożytnych Indii system duchowy jest coraz częściej praktykowany również w Polsce. Ludzie szukają bowiem skutecznego sposobu na relaks, a przy okazji chcą utrzymać dobrą kondycję fizyczną.

 

Nauka jogi w domu

 

Joga im to umożliwia, gdyż zakłada doskonalenie ciała, duszy i umysłu. W interpretacji Bellura Krishnamachara Sundararaja Iyengara, autora podręczników nauki asan i pranajam, uprawianie jogi ma na celu „połączenie ciała, umysłu, inteligencji z głębinami duszy”. Zresztą etymologicznie słowo „joga” wywodzi się od wyrażenia „yuj” oznaczającego kontrolę, zjednoczenie, jedność, unię. System ten zakłada bowiem doskonalenie siebie poprzez panowanie nad swoim ciałem, swoimi emocjami, reakcjami.

Zdaniem Osho, hinuskiego mistrza duchowego i nauczyciela, joga jest nauką, w której zdobywanie i pogłębianie wiedzy odbywa się poprzez praktykę, czyli wykonywanie ćwiczeń (asan).

Podstawy jogi można bardzo szybko opanować i oddawać się jej samodzielnie w domu. Żeby jednak całe przedsięwzięcie miało sens i przyniosło spodziewane efekty, powinniśmy pierwszych kilka lekcji odbyć pod okiem dyplomowanego instruktora. To pomoże ukształtować prawidłowe postawy i zawczasu pozbyć się złych nawyków, które mogą źle wpłynąć na nasze ciało.

Ćwiczenie nawet podstaw jogi pozwoli utrzymać ciało w dobrej formie. Musimy bowiem wiedzieć, że w wyniku braku aktywności fizycznej nasze mięśnie się kurczą, tracą elastyczność. Z czasem doprowadza to do ograniczenia ruchomości kolejnych partii mięśniowych, zwyrodnień, kontuzji i bólu, który pojawia się bez konkretnej przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *