Ogrzewanie domu energią słoneczną

Koszty ogrzewania rosną. Oficjalnym powodem jest kurczenie się zapasów konwencjonalnych paliw, czyli węgla, ropy, gazu. Nieoficjalnie wiadomo, że wysokie ceny energii są efektem spekulacyjnej gry wielkich inwestorów finansowych, którzy handlują kontraktami terminowymi.

Kolektory zasilane słońcem i duże okna od południa

 

Przeciętny obywatel nie ma wpływu na politykę cenową dostawców energii. Teoretycznie mógłby się sprzymierzyć z innymi niezadowolonymi odbiorcami i zagrozić przejściem do konkurencji. Sęk w tym, że na rynku energii w Polsce liczy się tak naprawdę czterech graczy: PGE, Tauron, Enea i Energa. Zapewne klienci wpadliby z deszczu pod rynnę.

Mają jednak inną broń. Mogą zainwestować w odnawialne źródła energii. Wybór jest spory. W zależności od posiadanego kapitału oraz warunków środowiskowych można zdecydować się na postawienie siłowni wiatrowej, spalarni biomasy, hydroelektrowni albo panele słoneczne.

Póki co takie rozwiązanie nie pozwala uzyskać samowystarczalności. Tą drogą można na razie wytworzyć 1/5 zużywanej w domu energii cieplnej. Kolektory słoneczne bardziej sprawdzają się jako źródło energii wykorzystywanej do podgrzewania wody.

Panujące w naszej szerokości geograficznej warunki i ilość dni słonecznych umożliwiają pokrycie w całości zapotrzebowania na ciepłą wodę wiosną i latem. Co z jesienią i zimą? W tym okresie trzeba będzie dogrzewać wodę energią z innych źródeł, ponieważ ogrzewanie słoneczne będzie nieefektywne.

Promienie słońca mogą stać się istotnym źródłem ciepła, jeśli odpowiednio zmodernizujemy dom. Konieczne będzie jego docieplenie, wymiana okien, montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W istniejących obiektach, które zrealizowano z wykorzystaniem starych technologii budowlanych, trudno będzie osiągnąć pożądany rezultat. Tego typu inwestycje poleca się tym, którzy dopiero przystępują do budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *