Szkło dekoracyjne – trendy w aranżacji wnętrz

Szkło dekoracyjne cieszy się coraz większą popularnością w wystroju wnętrz – umożliwia tworzenie nowoczesnych, pełnych światła aranżacji. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę?

Zastosowanie szkła dekoracyjnego stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Przejrzyste lub ozdobione wzorami tafle stosuje się w kuchniach, łazienkach, pokojach dziennych, a także jako część klatki schodowej lub oryginalna ścianka działowa.

Szkło dekoracyjne w kuchni i łazience

Szklane elementy doskonale nadają się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność. Dobrze znoszą działanie wody, a przy tym wyglądają niezwykle elegancko. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie dekoracyjnego szkła nad blatem kuchennym. W takim przypadku najczęściej umieszcza się folię z wybranym wzorem pomiędzy dwiema taflami szkła odpornymi na uszkodzenia. Można zalaminować także inne płaskie elementy – siatkę, suszone liście i wiele innych, zależnie od pomysłu na aranżację kuchni. Możliwości jest nieskończenie wiele. W wielu aranżacjach łazienek pojawiają się kabiny prysznicowe typu walk-in, czyli pozbawione otwieranych drzwi. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania szklanej zabudowy. Może to być tafla całkowicie gładka lub ozdobiona motywami roślinnymi, graficznymi czy nawiązującymi do morskiej fauny. Niekiedy szkło pełni także funkcję okładziny ściennej – wtedy stosuje się zwykle materiał barwiony, który przykleja się do ściany za pomocą specjalistycznego kleju. Zaletą takiego typu pokrycia ścian jest brak fug i łatwość utrzymania w czystości.

Dekoracyjne szkło jako ozdoba salonu

Popularnym trendem w aranżacji salonu jest stosowanie dekoracyjnego szkła w roli nowoczesnego obrazu o dużej powierzchni. Najczęściej w szkle laminuje się wtedy oryginalną grafikę – przedstawiającą miasto, pejzaż lub formy abstrakcyjne. Innym ciekawym pomysłem jest zastosowanie szkła do pokrycia jednej ze ścian – na przykład za telewizorem. Pomieszczenie wygląda dzięki temu nowocześnie i wydaje się większe niż w rzeczywistości. Dekoracyjne szkło o podwyższonej wytrzymałości nadaje się także do wykonania schodów i balustrad. Pozwala to stworzyć efekt lekkości, dzięki czemu klatka schodowa nie dominuje we wnętrzu.

Szkło w roli ścianki działowej

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie tafli dekoracyjnego szkła do wizualnego oddzielenia różnych stref pomieszczenia. Może to być na przykład subtelna ścianka między miejscem do pracy a strefą sypialną. Wprowadza się w ten sposób symboliczny podział między tymi dwiema przestrzeniami bez utraty światła w części pokoju. Taka ścianka działowa może być wykonana na przykład z barwionego szkła utrzymanego w kolorystyce spójnej z resztą pokoju. Wersja półprzezroczysta pozwoli natomiast uzyskać odrobinę prywatności potrzebnej w strefie sypialnej. Modnym trendem wciąż pozostaje szklana ścianka działowa z metalowymi szprosami, które dzielą taflę na symetryczne prostokąty bądź kwadraty. Wnętrze nabiera dzięki niej industrialnego sznytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *