Co to jest adaptacja projektu i o czym warto pamiętać przy jej zlecaniu?

Adaptacji podlega każdy gotowy projektu budynku zakupiony w biurze projektowym. Czynność ta polega na dostosowaniu szkicu domu do lokalnych warunków glebowych, klimatycznych i usytuowania oraz zagospodarowania działki. W trakcie adaptacji projektu można dokonywać zmian, np. usuwać okna lub podnosić wysokość pomieszczeń.

Na czym polega adaptacja projektu?

Budowa pierwszego domu jest wyzwaniem dla każdego inwestora. Spotyka się on bowiem z problemami, z jakimi do tej pory nie miał do czynienia. Dotyczą one m.in. wyboru materiałów – rodzaju stropu czy izolacji cieplnej. 

 

Na każdym etapie planowania należy mieć na uwadze bezpieczeństwo i komfort. Bloczki na ściany powinny być jednolite, o wysokiej dokładności wymiarowej. Ciężar i rodzaj pokrycia dachowego dostosowany do konstrukcji więźby, a wełna mineralna na poddasze wydajna i ognioodporna. Takie parametry posiada np.przyjazna środowisku i niezawierająca formaldehydu URSA wełna

 

Wyzwania dla inwestora pojawiają się już na etapie zakupu projektu domu, ponieważ każdy szkic, nawet ten gotowy, wymaga przeróbek i adaptacji. Na tym etapie architekt dostosowuje projekt budynku do strefy klimatycznej, położenia względem stron świata, ukształtowania terenu czy rodzaju gleby konkretnej działki. Projekt powinien być również dopasowany do wymagań zamieszczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bądź w warunkach zabudowy.

O czym warto pamiętać podczas zlecania adaptacji projektu?

Architekt, który wykonuje dla inwestora adaptację projektu domu, opracowuje plan zagospodarowania działki. Znajdują się w nim informacje dotyczące tego, jak ulokowane są wszelkie istniejące już budynki czy dojazdy do posesji. Jeżeli projekt zakupiony przez inwestora wymaga jakichkolwiek korekt i zmian, na tym etapie należy o nich poinformować architekta. Ingerencja w gotowy projekt może polegać np. na usunięciu lub dodaniu okna ściennego bądź dachowego czy na zmianie miejsca lokalizacji drzwi wejściowych. Modyfikacje mogą także poważnie wpływać na konstrukcję oraz układ domu i wymagać od architekta wykonywania ponownych przeliczeń. Do takich zmian należą: przesunięcie ścian zewnętrznych, przekształcenie poddasza lub ingerencja w układ stropu bądź dachu.

 

Architekt adaptujący projekt domu często wspiera inwestora podczas wypełniania wniosków budowlanych (np. o pozwolenie na budowę) oraz przygotowania dokumentacji projektowej. Powinien mieć odpowiednie uprawnienia projektowe oraz aktualne zaświadczenie potwierdzające przynależność do Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *