Który tynk wewnętrzny wybrać? Zestawienie rodzajów

Tynk wewnętrzny kładzie się wtedy, gdy stan surowy domu jest zamknięty i rozprowadzone są wszystkie instalacje. Jest to ważny etap realizacji budowy domu. Zadaniem tynku jest nie tylko wyrównanie i wygładzenie ścian, ale również zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami.

Powszechnie stosuje się kilka rodzajów tynków wewnętrznych. Niektóre z nich przeznaczone są do każdego typu pomieszczeń, z kolei inne ze względu na swój skład mogą być stosowane jedynie w suchych pomieszczeniach.

Tynki wewnętrzne do każdego rodzaju pomieszczeń

Tynk cementowo-wapienny

Najpopularniejszy tynk wewnętrzny to tynk cementowo-wapienny, którego głównym składnikiem jest cement odpowiadający za wiązanie materiału. Ten rodzaj tynku to mocny materiał, który stosunkowo szybko wiąże, a nakładane warstwy mogą być cienkie. Może on być zastosowany w każdym pomieszczeniu mieszkalnym.

Tynk wapienny

Podstawowym składnikiem tynku wapiennego jest wapno hydratyzowane, które charakteryzuje się wysokim stopniem bieli oraz odpornością na grzyb i pleśń. Gotowa mieszanka tynku zawiera kruszywo mineralne, domieszki oraz ewentualnie barwniki. Podczas prac z tynkiem wapiennym nie trzeba spieszyć się z jego nakładaniem ze względu na dłuższy okres wiązania. Jest on odporny na pęknięcia i skurcze podczas schnięcia. Nadaje się również do założenia na inny, stary tynk. Bardzo dobrze przepuszcza parę wodną, a co za tym idzie, dobrze reguluje poziom wilgoci w pomieszczeniu. Tynk wapienny dobrze współgra z farbami mineralnymi oraz większością materiałów powszechnie używanych do budowania ścian.

Tynki wewnętrzne do suchych pomieszczeń

Tynk gipsowy

Ze wszystkich dostępnych na rynku tynków ten rodzaj charakteryzuje się najszybszym czasem wiązania. Najlepiej jest go kłaść maszynowo z zastosowaniem agregatu. Tynk gipsowy musi zostać nałożony za jednym razem oraz w odpowiednim czasie rozprowadzony i zatarty – w przeciwnym wypadku wykonaną pracę będzie trzeba skuwać i kłaść od nowa. Z gładzeniem tynków gipsowym nie powinno się przesadzać, gdyż może to spowodować miejscowe wybranie materiału i nierówności. Aby opóźnić efekt wiązania, można dodać opóźniacz, ale zalecane jest to tylko i wyłącznie na małych powierzchniach.

Tynk gliniany

Ten rodzaj tynku stosuje się głównie ze względów wizualnych, gdyż wprowadza on swoim wyglądem specyficzny klimat. Ma wyjątkowe właściwości, dzięki którym nie da się zepsuć wykończenia ściany. Po zmoczeniu wodą materiał wraca do stanu plastycznego, który ponownie można poddać obróbce, nawet po upływie kilku lat. Glina wchłania znaczną ilość wody, dlatego tynki gliniane regulują mikroklimat w pomieszczeniu. Można go z powodzeniem stosować na murach tradycyjnych, wykonanych z ceramiki lub z cegły.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On