Przezierność szkła – jakie ma znaczenie w aranżacji wnętrz?

Zazwyczaj szyby są doskonale przezierne, umożliwiając spoglądanie na drugą stronę tafli. Produkuje się także szkło nieprzezierne, które przepuszcza światło, lecz chroni przed spojrzeniami. Osobną kategorią jest nowej generacji szkło o zmiennej przezierności. Jak sprawdza się we wnętrzach?

 

Dobór typu szkła będzie zależał od celu, jaki chcemy osiągnąć. W przypadku zwykłych okien najważniejsza jest możliwość wyglądania na zewnątrz, jednak szklane ścianki działowe czasami mają na celu zapewnienie prywatności.

Szkło przezierne we wnętrzach – jak je stosować?

Wysoka przezierność szkła płaskiego typu float sprawia, że idealnie nadaje się ono do produkcji szyb okiennych. Dobrej klasy szkło o idealnej przezroczystości sprawia, że widok za oknem prezentuje się czysto i naturalnie. Doskonałe właściwości optyczne szkła poprawiają komfort przebywania w budynku. Szyby okienne to jednak nie jedyne możliwe zastosowanie przeziernego szkła. Można go także stosować do wykonania drzwi i ścianek działowych w pomieszczeniach. Sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy celem jest odgrodzenie stref o różnej funkcji, na przykład aneksu kuchennego od salonu. Pomaga zapewnić cichą, komfortową przestrzeń bez utraty światła dziennego – jest to idealne rozwiązanie w przypadku niewielkich mieszkań. Oddzielając w ten sposób strefę sypialną, można dodatkowo zamontować ciężkie kotary na szynach, które zapewnią intymność, gdy będzie to potrzebne. Przezierne szkło sprawdza się także jako element mebli – witryn, stołów i półek, nadając im nowoczesnego charakteru.

W jakich aranżacjach sprawdzi się szkło mleczne?

Szkło nieprzezierne idealnie nadaje się do miejsc, w których niezbędne jest wpuszczenie dziennego światła, a równocześnie istnieje potrzeba osłonięcia miejsca przed wzrokiem ciekawskich. To dlatego mleczne szkło jest często stosowane jako element drzwi łazienkowych oraz okien w toaletach. Może także służyć do produkcji szafek kuchennych. Meble będą prezentowały się szczególnie efektownie, gdy ich wnętrze zostanie delikatnie podświetlone diodami LED. Mleczne szkło sprawdzi się również jako ścianka oddzielająca niewielkie domowe biuro zlokalizowane w sypialni lub dużym holu. Można je zastosować w roli wypełnienia balustrady lub osłony prysznicowej. Możliwych aranżacji jest naprawdę mnóstwo, a ich wspólną cechą jest kompromis między przepuszczalnością światła a ochroną przed niechcianymi spojrzeniami.

Nowoczesne szkło o zmiennej przezierności – zastosowanie

Planując budowę szklanej ścianki działowej, nie trzeba już wybierać między szkłem przejrzystym a mlecznym. Producenci oferują coś zupełnie nowego – szkło o zmiennej przezierności. Taki materiał pozwala na dowolne sterowanie wykończeniem szklanej tafli, co możliwe jest dzięki specjalnej strukturze wewnętrznej opartej na zawiesinie cząsteczek bądź dyspersji ciekłych kryształów, które zmieniają układ pod wpływem prądu. Szkło tego typu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy zachować otwartą przestrzeń, a mimo to móc od czasu do czasu zapewnić odrobinę prywatności. Ciekawe aranżacje z udziałem szkła o zmiennej przezierności można wykonać między innymi w gabinetach medycznych, biurach i sklepach, a także wykorzystując je do wykonania ścian i drzwi nowoczesnej łazienki.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On