Znane śląskie marki

Wbrew pozorom Śląsk jest kolebką wielu znanych i cenionych marek na świecie. Niektóre marki swoją historią sięgają do XIX w. Niestety często region śląska kojarzony jest tylko z wydobyciem węgla. Jednak węgiel to nie jedyny lider wśród śląskich marek.

Modowe marki ze śląska

Śląsk to nie tylko piękne kamienice czy kopalnie węgla, ale tez dobre modowe marki, które swoje inspiracje czerpią z kultury tegoż regionu. W dodatku sporo się dzieje w tych śląskich markach odzieżowych

  • YA from Bytom w swojej ofercie stawia na ubrania głównie oversize, które są z ciekawych faktur i posiadają widoczne przeszycia.
  • 0-32 w ofercie można znaleźć bluzy i koszulki, badge, kubki i inne gadżety. Wszystko z  unikalnym „kierunkowym” Katowic
  • Gryfnie słowa gwary śląskiej opatrzone ciekawymi nadrukami na koszulkach, bluzach czy śpioszkach
  • broKat biżuteria do której wykorzystano czarny diament czyli węgiel kamienny
  • Grypsy Rags & Verstures oferują sportowe ubrania, które w idealny sposób wkomponowują się w przemysłowy obraz śląska

Słodkie przysmaki śląska

Bardzo znanym produktem ze śląska są oblaty. Dzięki swej wyjątkowej recepturze zostały wprowadzone na listę produktów tradycyjnych. Kolejnym z charakterystycznych produktów dla tegoż województwa są kołacze. Wg tradycji narzeczeni przed samym ślubem obdarowują gości i znajomych tym ciastem. Śląski kołocz to placek drożdżowy z serem i makiem posypany kruszonką. Ciekawym tradycyjnym śląskim ciastem jest strudel jabłkowy bez którego uroczystości rodzinne nie miałaby swojego smaku. Tak jak bez pierników żywieckich, trudno by było się obejść w Boże Narodzenie. Niemniej jednak kuchnia śląska kojarzy się zawsze z śląskim łobiadem czyli roladą wołową, kluskami śląskimi i modra kapustą. Oczywiście tradycyjne śląskie danie powinno być popite śliwowicą czyli nalewką ze śliwek. Niestety kuchnia rejonu śląskiego ma jedną wadę jest ciężkostrawna, przez królujące w niej zawiesiste sosy i zupy.

Można się przekonać iż region śląska posiada także skarby kultury regionalnej, którymi można się chwalić na skale światową. Wybory kulinarne zachwycają swoim smakiem na skalę światową.

 

 

 

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On