Co to jest lokata?

Lokata jest produktem inwestycyjnym, oferowanym przez banki oraz instytucje depozytowe. Jest ona popularnym i bezpiecznym sposobem na przechowywanie swoich oszczędności. Polega na oddawaniu w depozyt pieniędzy na określony czas, po którym bank wypłaca odsetki. Na rynku dostępne są produkty z oprocentowaniem stałym i zmiennym.

Można wybierać również pomiędzy lokatami tradycyjnymi – zakładanymi w banku a mobilnymi,
które najczęściej otwiera się poprzez aplikację bankową.

Co to jest lokata mobilna?

Lokata mobilna jest produktem inwestycyjnym, adresowanym do klientów, którzy preferują korzystanie z usług bankowości internetowej. Za pośrednictwem telefonu czy tabletu mogą oni sprawdzić stan konta, zapłacić za rachunki, a od niedawna także założyć lokatę mobilną.

Żeby to zrobić, wystarczy pobrać na urządzenie mobilne aplikację bankową, a następnie zalogować się na stronie internetowej banku i wyszukać lokatę. Aby sfinalizować proces jej zakładania należy wskazać jedną z dostępnych opcji oraz wybrać termin i kwotę, na którą ma być założona lokata. To wszystko można zrobić bez wychodzenia z domu, np. czekając w kolejce do lekarza.

Jak działa lokata mobilna?

Lokata mobilna, w przeciwieństwie do tradycyjnej (zakładanej w banku), ma pewne ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim limitów finansowych oraz maksymalnego okresu czasu, na którą może być ona założona. Większość banków nakłada ograniczenia w postaci maksymalnej kwoty (zazwyczaj jest to 10 000 zł) oraz terminu wynoszącego od 3 do 12 miesięcy.

Częstym ograniczeniem bankowym jest także limit ilościowy. Klient bankowości mobilnej nie może założyć więcej niż jedną lokatę. Poza tym zazwyczaj ma on do wyboru jedną opcję: ze stałym poziomem odsetek. Istotnym przy tym jest to, że zazwyczaj lokaty mobilne nie różnią się od standardowych poziomem oprocentowania, zwykle waha się ono od
3-4% w skali roku.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On