EMIGRACJE POLAKÓW

Pierwsze emigracje Polaków do innych krajów odbywały się już w połowie XIX wieku. Dużo naszych rodaków emigrowało do Stanów Zjednoczonych Ameryki. W późniejszych latach bardziej powszechne stały się emigracje naszych rodaków na wyspy brytyjskie. Anglia i Irlandia to kraje, które ostatnimi czasy były najbardziej oblegane przez polskich emigrantów.

Wielkie BUM emigracyjne nastąpiło nie długo po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej.

Polacy w dużej skali zaczęli wyjeżdżać na wyspy za pracą „za chlebem” Niektórzy z nich pozakładali na obczyźnie swoje rodziny, kształcili się czy rejestrowali swoje działalności gospodarcze. Życie na wyspach miało dla wielu okazać się dużo lepsze, a przynajmniej pod względem zarobkowym. Porównując sytuację gospodarczą do Polski w tamtym czasie tak rzeczywiście było. Praca w Anglii czy Irlandii pozwalała na wygodniejsze życie, bez zmartwień finansowych. Ludzie często otrzymywali pieniądze, które zaspokajały ich potrzeby materialne, natomiast wielu nie zastępowało to tęsknoty za Ojczyzną. Rodzina, przyjaciele, wspomnienia zostały gdzieś w oddali. Dla tych co wyjeżdżali na krótszy okres, był to pewien czas, który trzeba przetrzymać, zarobić i wracać. Umożliwiało to w ten sposób uregulować wielu Polakom niezałatwione sprawy finansowe w rodzimym kraju.

Głównymi powodami Emigracji były słabe warunki gospodarcze w naszym kraju.

W niektórych miejscowościach były problemy ze znalezieniem pracy, a tam gdzie można było znaleźć zatrudnienie pracodawcy mało płacili. Otwarte granice dla niektórych miałby być wielką szansą. Rzeczywiście Polacy wyjeżdżający na wyspy zarabiali więcej, nie musieli się martwić o to, że nie starczy im „na chleb” życie pod tym względem było bardziej swobodne. Po „wyspach” popularnymi krajami z możliwością zarobienia większych pieniędzy dla Polaków były na przykład, Norwegia, Holandia, Francja czy Niemcy.

Gdy bezrobocie utrzymywało swój wysoki poziom wielu rodaków, nie widziało przyszłości w swoim kraju.

Masa polskiej ludności emigrujących za granicę była ogromna. Od ostatnich lat sytuacja się zmieniła. Pod względem gospodarczym jest co raz lepiej. Nasz kraj rozwija się, mamy więcej miejsc pracy i wzrosły płace. Wielu rodaków powróciło z emigracji, ale problem z dużą liczbą Polaków opuszczających nasz kraj nie jest zakończony. Nadal masowo możemy zaobserwować wyjazdy za granicę wielu naszych obywateli w celach zarobkowych.

Jak napływ imigrantów może wpłynąć na gospodarkę?

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On