Ile kosztuje znaczek na list?

Poczta Polska stale podnosi ceny za oferowane przez siebie usługi, co niezwykle negatywnie przyjmowane jest przez osoby, które na co dzień wysyłają wiele listów lub pocztówek. Niestety, ale koszty wysyłki w Polsce są jednymi z wyższych w Europie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę płace obowiązujące w naszym kraju. Warto podkreślić również, że list można wysłać na wiele różnych sposobów – priorytetem, ekonomicznym, poleconym, w zależności od opcji ceny za znaczki są różne. Można je sprawdzać w specjalnym kalkulatorze usług zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej.

 

Ceny znaczków nierejestrowanych

 

Znaczek ekonomiczny krajowy na list zwykły tzn. mieszczący się w wagowym gabarycie A kosztuje według cennika Poczty Polskiej 2,60 zł. Oczywiście w przypadku chęci wysłania cięższych przedmiotów niż prosta kartka papieru cena wzrasta – np. jeśli list miałby od kilograma do dwóch kilogramów wagi jest wysłanie ekonomiczne kosztować będzie 6,30 zł. Cięższe przesyłki kwalifikowane są już jako paczki i ich cena obliczana jest według innego „suwaka”. Warto jednak ostrzec, że listonosze zdecydowanie bardziej respektują daną przesyłkę jeśli widnieje na niej niebieska naklejka z napisem „Priorytet”. Standard Poczty Polskiej zapewnia, że przesyłki wysłane priorytetem dotrą do adresata na następny dzień – i tak zazwyczaj jest, ewentualnie sprawa może opóźnić się do dwóch dni roboczych. Zwykły list o standardowych wymiarach wysłany priorytetem kosztuje 3,20 zł. Analogicznie, opłata za zwykły list ekonomiczny zagraniczny wynosi 5 zł., natomiast za priorytet 6 zł. W przypadku nadawania listów czy pocztówek poza Polskę warto dołożyć tą złotówkę, ponieważ znacznie skraca to drogę pocztówki zanim dotrze ona do docelowego adresata.

 

Listy polecone

 

Opisywane wyżej przypadki dotyczą listów nierejestrowanych – jeśli zależy nam na tym, żeby dana przesyłka została zapisana w systemie Poczty Polskiej, aby adresat mógł ją śledzić, a nadawca miał potwierdzenie nadania warto zainwestować w list polecony. Opłata za zwykły list o standardowych wymiarach wysłany poleconym wynosi 5,20 za ekonomiczny oraz 6,80 za priorytetowy.

 

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On