Jak uniknąć opodatkowania darowizny?

Wiele osób bardzo chętnie przekazuje innym środki pieniężne lub wartościowe rzeczy, jednak warto wiedzieć o tym, iż zgodnie z przepisami fakt ten należy w odpowiedni sposób udokumentować oraz zawiadomić o nim Urząd Skarbowy. Gdy danej osobie brakuje środków finansowych na zakup mieszkania czy też samochodu bardzo często zdarza się tak, iż najbliższa rodzina przekazuje danej osobie środki potrzebne na zakup wymarzonego lokum lub przedmiotu, jednak w praktyce nie jest to takie proste. Jak zatem należy załatwić wszystkie formalności?

Umowa

W sytuacji, gdy dana osoba zamierza podarować drugiej znaczną sumę środków pieniężnych lub wartościową rzecz, konieczne jest spisanie umowy darowizny, ponieważ w innym przypadku może to rodzić za sobą prawne konsekwencje. Z tego też względu darowizna powinna zostać w odpowiedni sposób udokumentowana w postaci umowy, jednak należy mieć świadomość tego, iż w niektórych przypadkach konieczne może się okazać zapłacenie podatku. Oczywiście można tego uniknąć, jednak należy spełnić określone wymagania.

Jak uniknąć opodatkowania darowizny?

Przekazując najbliższej rodzinie np. określoną kwotę środków pieniężnych, konieczne jest oczywiście spisanie stosownej umowy, jednak niezwykle ważna jest również forma przekazania pieniędzy. Aby uniknąć opodatkowania takiej darowizny, konieczne jest wykonanie przelewu, w którego tytule powinna znaleźć się informacja, iż jest to darowizna. O takie sytuacji w ciągu 6 miesięcy od spisania umowy należy poinformować Urząd Skarbowy, składając w nim określony formularz.

Niedopełnienie, chociażby jednej kwestii w określonym czasie może skutkować koniecznością zapłacenia podatku, dlatego też warto wszystko przeprowadzić w odpowiedni sposób. W sytuacji, gdy kwota darowizny w ciągu 5 lat nie przekroczy 9637 zł, tego faktu nie trzeba zgłaszać w Urzędzie Skarbowym, jednak po przekroczeniu tej wartości jest to koniecznością.

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On