Pożyczka a historia kredytowa

Pożyczki przez Internet, np. NetCredit to najszybszy sposób na zdobycie pieniędzy, dlatego tego typu rozwiązania finansowe są najlepszym sposobem w sytuacji pozyskanie gotówki na nieprzewidziane wydatki.

Jednak w sytuacji zalegania ze spłatą posiadanych zobowiązań względem wierzycieli, otrzymanie pożyczki przez Internet może okazać się utrudnione. Dzieje się tak za sprawą historii kredytowej pożyczkobiorcy, która jest sprawdzana za każdym razem przed udzieleniem pożyczki.

Historia kredytowa – czym jest?

 

Historia kredytowa to po prostu zbiór informacji o danym pożyczkobiorcy, znajdujący się w bazach informacji o kredytobiorcach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), czy Biuro Informacji Gospodarczych (BIG ERIF). Wymienione podmioty przechowują i przetwarzają dane na temat polskich kredytobiorców.

 

W bazach danych można znaleźć informacje na temat wszystkich spłacanych w przeszłości zobowiązań, jak i tych aktualnie spłacanych. W przypadku ubiegania się o pożyczkę przez klienta, instytucje finansowe udzielające tego typu zobowiązań, będą zainteresowane regularną spłatą zobowiązań w terminie.

 

W przypadku zobowiązań, mowa tu nie tylko o zaciągniętych pożyczkach, czy kredytach, ale także wszystkich posiadanych rozwiązaniach finansowych, takie jak karty kredytowe, konta z debetem, lecz również alimenty i polisy ubezpieczeniowe. Warto pamiętać, że na historię kredytową ogromny wpływ mają także udzielone poręczenia.

Co decyduje o dobrej historii kredytowej?

 

Wzorowa historia kredytowa to sytuacja, w której wszystkie zobowiązania były regulowane w terminie określonym umową w całym czasie ich trwania. Zazwyczaj informacje o spłaconych zobowiązaniach są niewidoczne dla firm udzielających kredytów i pożyczek, a umieszczenie danych o spłaconych pożyczkach wymaga wyrażenia zgody.

W przypadku braku spłaty zobowiązań na czas, informacje o długach mogą widnieć i być przetwarzane nawet do 5 lat po ich spłacie. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu, które wynosi ponad 60 dni, a także wtedy, gdy minęło 30 dni od momentu poinformowania przez wierzyciela o zamiarze przetwarzania danych na temat udzielonego i niespłaconego kredytu.

 

Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Share This Post On